ENIAC, Colossus, ABC, ARR – która z tych maszyn była pierwszym komputerem?

XX wiek, był ciekawą dekadą pod względem rozwoju i budowy nowych urządzeń, które może nie do końca jeszcze przypominają obecne komputery, ale były dla obecnych technologii pewnymi pionierowi wzorcami.

Wyścig technologii

Wojna technologii, w której rywalizowali ze sobą naukowcy w dziedzinach mechaniki, informatyki i matematyki. Przyniosła wiele innowacyjnych pomysłów, z których obecnie korzystam każdego dnia.

Maszyny Zusego

Konrad Zues był niemieckim wynalazcą, którego możemy nazwać za niemieckiego ojca informatyki i pioniera w działaniach komputerów i maszyn w systemie binarnym.

Uzyskał w 39 roku patent na pamięć mechaniczną.

Jego maszyny Z1(1936-1938), Z2(1940), Z3(1943) to pierwsze prototypy, programujące wykorzystujące binarne, liczby zmiennoprzecinkowe, z 16-bitową arytmetyką stałoprzecinkową, działające w sposób automatyczny.

Niestety oryginalne prototypy uległy zniszczeniu podczas wojny. Maszyn nie dało się przenieść związku z ich wspólną wagą około 1000 kg. Wyobrażacie sobie przeglądać strony internetowe na tak wielkim komputerze? A co dopiero z przeglądaniem naszego pięknego Portfolio.

Pierwsze komputery prywatne

Atanasoff-Berry Computer, ABC

ABC to kolejna nazwa komputera pochodząca tym razem od nazwisk jej twórców, Johna Atanasoffa i Clifforda Berry’ego. Powstała w 1939 roku na Uniwersytecie Iowa. Za kwotę 650 USD. Ta maszyna stosowała system dwójkowy.

Maszyna była bardzo duża i potrzebowała stałego nadzoru operatora, miała 270 lampek.

Ten prototyp przyniósł ze sobą wiele kontrowersji w 1973 roku., kiedy to sędzia federalny unieważnił patent twórców ENIAC i mianował Johna Atanasoffa elektronicznego wynalazcą komputera cyfrowego.

Eniac

W tym tygodniu na naszym Instagramie, mogliście sprawdzić swoją wiedzę historyczno-technologiczną wiedzę na temat tego urządzenia. Dla przypomnienia jeszcze raz, troszeczkę więcej wam o nim opowiemy.

Elektronice Numerical Integrator And Computer- trochę długa nazwa, prawda? Oznacza on Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer.

Powstał on w latach 1943-1945 na kampusie Pensylwanii. Został zaprojektowany przez dwójkę inżynierów J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego.

Skonstruowany na potrzeby wojska do sporządzania tablic artyleryjskich, wytwarzania broni jądrowej i wodorowej, prognozowania pogody, projektowania tuneli aerodynamicznych i badań nad promieniowaniem kosmicznym, obliczania wartość liczby pi z dokładnością do tysiąca miejsc po przecinku. W 50 rocznice ENIAC w 1996 roku na uniwersytecie powstał projekt ENIAC w chipie, gdzie przedstawiono cały układ scalony o funkcjach pierwszego komputera w chipie. Przeczytaj więcej o ENIAC

Colossus

Colossus to maszyna zbudowana przez tajną służbę brytyjską. W 1943 roku pod Londynem w Bechler Park. Została zbudowana przez Toma Fowlera, Maxa Newmana na podstawie teorii Alana Turinga.

Stanowił tajny projekt do rozpracowywania sposobu działań niemieckich i łamania tajnych szyfrów. Na Netflixie można obejrzeć film, właśnie na temat przebiegu jej powstawania. Pod tytułem ” Gra tajemnic”. Przeczytaj więcej o Colossus

Analizator Równań Różniczkowych, ARR

Co prawda 20 lat po pierwszych prototypach i wynalazkach informatycznych, w Polsce naukowcy również szukali innowacyjnych rozwiązań. W 1954 roku stworzono komputer analogowy na Państwowym Uniwersytecie Matematycznym w Warszawie pod czujnym okiem profesora Leona Łukaszewicza.

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on google
Google+

Może będziesz zainteresowany tym:

Na biurku jest laptop, na którym jest robiona strona na Wordpress, telefon, długopis, notesik i ręce Pani która trzyma kawę

Czym jest WordPress?

CMS WordPress (content management system – system zarządzania treścią) system do zarządzania treścią strony www lub bloga uznany jako jeden z najpopularniejszych na świecie wyróżniający

Czytaj więcej »